co jeśli nie smartfon

Co jeśli nie smartfon?

Co robić  z oczami, gdy smartfon leży wyłączony na dnie torebki? Bo właśnie jesteś na odwyku smartfonowym? Bo rodzina co chwila ględzi, że to uzależnienie, tak gapić się w ekran przy stole, w toalecie, podczas jazdy samochodem? Bo co chwila pytasz na spotkaniu z najlepszymi (!) przyjaciółmi : Co mówiłaś? Możesz powtórzyć?

Można patrzeć nimi ludziom w oczy. Pobawić się w nawiązywanie kontaktu wzrokowego.  Komu nie brak odwagi- i słownego.

Dzisiaj pikselowa zasłona, o przekątnej długości…runęła, znacznie szybciej niż mur berliński. Zajęło jej to niecałe dwadzieścia cztery godziny. A przecież tak pieczołowicie budowałam granicę między sobą w realu, a sobą w świecie wirtualnym. Serio, postarałam się wybrać różnorodne cegły. Część zobiono ze słów innych ludzi.z ich obietnic

Musiałam siedzieć na ławce w Castoramie, bez sił i czekać. Miałam siły, ale tylko na przeglądanie smartfona. A smartfon przecież leżał obrażony w torebce, narażając mnie na kontakt z prawdziwszą, bledszą, lecz wciąż namacalną wersją siebie.

Co robić z czasem, gdy smartfona brak ( brak też innych urządzeń elektronicznych i książek)?

1.Obserwacja

Warto rozejrzeć się wokół i popatrzeć na miny innych ludzi. Odświeżenie wiedzy o emocjach, bez kursu on-line, bez promocji, z nieograniczonym dostępem, za free. Warto też pokusić się o empatię i spróbować dociec, dlaczego ludzie czują się tak, jak się czują. Można też zatrzymać na dłużej wzrok na jakimś przystojnym gościu, przechadzającym się przed tobą. Uwaga! Ryzyko odwzajemnienia spojrzenia. Wstęp do nawiązywania relacji w realnym świecie.

2. Oddychanie

Polecam wdychanie zapachów. Mi w ten sposób udało się przez chwilę rozkoszować zapachem drewnianych paneli. Dodam, że przeważnie umykało mi bogactwo zapachów w marketach budowlanych. W życiu bym ich nie posądziła o przywoływanie skojarzeń ze spacerami po lesie.

3. Autorefleksja

Szybki przegląd w myślach książek, które NA PEWNO PRZECZYTAM W TYM ROKU! To rachunek sumienia dla kochających literaturę. Dlaczego w waszym związku powiało chłodem? Czy wybaczycie sobie skok w bok? Czy unikacie ważnych tematów? Można przejść nawet poziom wyżej i zabawić się w rozważanie problemów egzystencjalnych. Dlaczego jestem na tym świecie? Dokąd zmierzam? Jakie mam pragnienia? Czy idę w kierunku wskazywanym przez targetowane reklamy w social mediach, czy polegam na swoim GPS-ie?

4. Trening wyobraźni

Wymyślanie na poczekaniu historii. Czy ta pani w kolejce do kasy naprzeciwko urządza pierwsze w życiu mieszkanie czy robi remont? Dlaczego? Skąd ten chłopak miał pomysł na tak oryginalny tatuaż? Dlaczego pani ekspedientka tak się denerwuje na biednego staruszka? Co się stało, zanim przyszła do pracy? Kim jest : „ Co jest stara” po drugiej stronie słuchawki?

Chętnie przeczytam Wasze propozycje. A może pomysł smartfonowej abstynencji wydaje się Wam niedorzeczny? Dajcie znać w komentarzach!

Posts created 24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

W górę