Czy istnieje talent

Czy talent naprawdę istnieje?

Znałam pewnego ogrodnika. Od dziecka marzył o stworzeniu pięknego ogrodu. Pragnął wzbudzać nim zachwyt przechodniów i zazdrość sąsiadów. Codziennie ciężko pracował. Chciał, aby kupiona przed kilkoma laty ziemia z piaszczystej gleby zmieniła się w ogród. Jednak mimo wysiłku, nigdy nie było mu dane widzieć zielonych listków zasadzonych roślin. Wyrosło jedynie kilka krzewów, które uschły w krótkim czasie.

Pewnego dnia, przechodząc obok sąsiedniej działki, zobaczył ogłoszenie. Mógł ją nabyć za niewielkie pieniądze. Przez szpary w płocie dostrzegł pusty plac, porośnięty trawą, zieloną, równo przyciętą, przypominającą dywan.

Pomyślał: Wprawdzie nic tu nie wyrosło, ale patrząc na wygląd trawy, można sądzić, że ziemia jest żyźniejsza niż na mojej działce. Może zaryzykuję i kupię tę działkę?

Zapytał znajomych o radę, ale Ci stanowczo odradzali ryzykowny krok. Mówili, że skoro poświęcił już tyle czasu i energii, powinien dokończyć to, co zaczął.

Zapytał rodzinę, na co ona odpowiedziała, że za szybko się poddaje.

Zapytał siebie i wiedział co zrobić. Sprzedał starą działkę, kupił nową. Drugiej wiosny od zakupu cieszył się zapierającym dech w piersiach ogrodem. Otworzył jego bramy. Porzucił pragnienie wzbudzania nim zazdrości.. Chciał, by Inn razem z nim radowali się jego pięknem.

Nie jesteś jałową glebą. Zostałeś stworzony, aby przynosić plon. Aby wydawać owoce swojej pracy. Aby zachwycić innych pięknem zasadzonych kwiatów. Nie musisz zadowalać się chwastami. Masz szansę stworzyć ogród. Jesteś obdarowany. Jesteś utalentowany. Jesteś bogaty. Powierzono Ci majątek.

Nie musisz go szukać, zdobywać ogromnym wysiłkiem, lecz odkopać.  Z pewnością, tak jak ogrodnik masz narzędzia i potencjał. Być może kopiesz, ale nie na tej działce, co trzeba.

Trudno jest uwierzyć w talent. W świecie możliwości, kursów, dostępu do licznych narzędzi, niemalże wszystkiego można się nauczyć. W tydzień można być poliglotą. W miesiąc mistrzem karate. Co więcej, wymaga się od nas nieustannego rozwoju. Przy ubieganiu się i pracę warto zaprezentować wachlarz kompetencji, często nieodpowiadając predyspozycjom. Można lata żyć w przeczuciu, że wszystko powinnam umieć. Do wszystkiego się nadawać. Wszystkim udowadniać, że dam radę. To niestety iluzja. Ciężka praca pozwala cieszyć się widokiem pięknego ogrodu, pod warunkiem, że zasadzisz rośliny na żyznej glebie. Jednak nie można osiągnąć wszystkiego. Dwóch ogrodów na raz. Można osiągnąć coś.

 Jak zrobić pierwszy krok, by rozwinąć talent?  Zgodzić się na siebie. Docenić, że nie bez powodu zostałem tak stworzony. Że po coś mi te dwie lewe ręce. Że nadwrażliwość to nie powód do wstydu. Nie musisz zostawać maratończykiem, skoro w wolnym czasie wolisz piec ciasta. Niektórzy ludzie rysują w zeszytach od matematyki. Niektórzy to dusze towarzystwa. Niektórzy nie lubią się uczyć. Niektórzy kochają poezję. Doceń tę jedyną w swoim rodzaju kombinację genów. To jesteś utalentowany Ty.

O ile świat byłby piękniejszy, gdyby ludzie rozwijali swoje zdolności i wzbogacali nimi innych. Być może nie jesteś pewny, czy to jest twój talent. Niby widzisz zieloną trawę, ale boisz się, że oprócz niej nic więcej nie wyrośnie. 

Przypomnij sobie przypowieść o talentach. Tylko te zakopane nie przynoszą zysku.

Posts created 24

3 thoughts on “Czy talent naprawdę istnieje?

  1. Widzę, ze dużo przepracowałaś w sobie:)
    Fajnie dzielić się sobą. Mieć do tego odwagę, zwłaszcza gdy ma się potrzebę.
    Ja chwilowo zgubiłam swoją drogę wewnętrzna… albo raczej zabiłam ją, ale pracuję nad tym… od nowa.

    1. Ta praca nad sobą nie ma końca 😉 A drogę wewnętrzną zawsze można odnaleźć, nie wierzę, że nie widzisz chociaż jej jednego odcinka 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

W górę